system zarządzania budynkiem

Definicja BMS

Z angielskiego BMS – Building Management System, czyli system zarządzania budynkiem. W sieci internetowej można znaleźć wiele opisów, wyjaśnień czy przykładowych realizacji tych nowoczesnych instalacji. Znajdują one zastosowanie zarówno w budynkach mieszkalnych (bez względu na metraż – może to być kawalerka, jak i ogromna rezydencja czy cały blok wykonany w nowoczesnym standardzie), jak i budynkach biurowych czy przemysłowych. Ich uwzględnienie w inwestycji czy remoncie wcale nie musi oznaczać mnożenie kosztów związanych z instalacją elektryczną. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii tej branży oraz jej rozpowszechnianiu, ceny są obecnie znacznie bardziej korzystne w stosunku do lat poprzednich.

Koszt wykonania instalacji BMS oraz czas realizacji jest wypadkową wielu czynników, m.in.:
– w zależności kiedy uwzględnimy system zarządzania budynkiem w naszym projekcie projekcie (zaimplementowanie zalecanego okablowania będzie znacznie tańsze, niż całkowita jego wymiana lub ograniczony wybór komponentów do obecnie posiadanej instalacji elektrycznej),
– wybór topologii i medium komunikacji (skrętki dwuprzewodowej, instalacji elektrycznej w budynku, połączenia radiowego / WiFi, podczerwieni czy sieci Ethernet),
– wybór poszczególnych rozwiązań (istnieje tysiące komponentów służących do kontrolowania, monitorowania, raportowania, optymalizacji czy implementacji; w zależności od potrzeb klienta i możliwości budynku).

Tłumaczymy naszym klientom przy rozmowach o integracji systemów zarządzania budynkiem – ich złożoność i technologia nie oznaczają, że taki system w Państwa budynku oznacza nadmierne zwiększenie kosztów i potrzebą rezygnacji z innych przedsięwzięć.

Bardzo często instalacje BMS dążą nie tylko do zwiększenia funkcjonalności budynku, ale i oszczędności czy zwrotu inwestycji (w czasie zależnym od wielkości projektu).

Jedynie wyobraźnia ogranicza możliwości dzisiejszego zastosowania opisywanych systemów. Proszę wyobrazić sobie przykład; jeszcze przed uruchomieniem się budzika, centrala zarządzająca instalacją budynku w ustalonym tempie podnosi stopniowo rolety okien, aby ułatwić łagodną pobudkę z rana, podczas gdy przez całą noc utrzymywana była odpowiednia temperatura w sypialniach. W trosce o koszta, ogrzewanie było zmniejszone w pozostałych pomieszczeniach, a uruchomione ponownie na właściwy poziom tak, aby temperatura została wyrównana przed opuszczeniem sypialni. Ekspres do kawy załączany z poziomu aplikacji telefonu przygotowuje kawę, a sterowanie światłem z poziomu magistrali, panelu dotykowego czy również smartfona – dostosowuje się do nastroju. Innym przykładem są światła załączane przez czujnik ruchu czy obecności – ułatwiają poruszanie się po klatce schodowej lub załączają się pomiędzy pomieszczeniami na niższej intensywności światła w nocy, gdy udajemy się tylko do toalety, a nie chcemy rozbudzić się przez zbyt mocne światło. Do tego ogrom możliwości implementacji systemów bezpieczeństwa; alarmy, monitoring, czujniki przeciwpożarowe, bramy garażowe, czujniki zamknięcia zamka w drzwiach dla pewności zamknięcia mieszkania, systemy kontroli dostęp, systemy pogodowe, sterowanie głosowe i wiele, wiele innych.

Nowoczesny budynek mieszkalny

Dla tych, którzy podążają z duchem czasu i chcą aby ich dom był nowoczesny, a jednocześnie ekologiczny i energooszczędny proponujemy zastosowanie automatyki domowej. Najlepszym rozwiązaniem dla takich inwestorów jest instalacja KNX, określana często mianem „inteligentnego domu”. Określenie to funkcjonuje nie bez przyczyny. Budynek zautomatyzowany w tej technologii jest w stanie zadbać zarówno o nasz komfort poprzez właściwe sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, urządzeniami domowymi, jak i o nasze finanse poprzez właściwe sterowanie funkcjami instalacji w sposób zapewniający minimalizację kosztów utrzymania domu. Nadzorować funkcjonowanie instalacji możemy zarówno bezpośrednio jak i online, za pomocą komputera czy telefonu. Możliwości takiej instalacji ogranicza w zasadzie jedynie wyobraźnia inwestora.

Często inwestorzy kojarzą taką instalację z bardzo wysokim kosztem urządzeń. Nie musi tak być. Jak w każdej instalacji tak i w tej, najważniejszy jest dobór urządzeń i jej właściwe zaprojektowanie

Zalety zastosowania systemu inteligentnego sterowania budynkiem sprawiają, że jego zakup jest korzystną inwestycją nawet dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Co więcej, jego modułowy charakter pozwala na rozbudowę w dowolnym momencie, ale już wcześniej możemy zaplanować go dla swoich klientów i pomóc im obniżać koszty.


Skuteczna kontrola
– Programowanie scenariuszy scen świetlnych dostosowanych do potrzeb tak, aby łatwo i szybko stworzyć oczekiwaną atmosferę. Kreowanie atmosfery poprzez ściemnianie światła.

– Funkcja wyłączenia wszystkich odbiorników energii elektrycznej sprawia, że użytkownicy nie patrzą wstecz tuż po wyjściu z domu. Zapewnienie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa.

– Doskonały projekt, obsługa i funkcjonalność. Inteligentne rozwiązania domowe na każdą kieszeń, komfort, na który każdy może sobie pozwolić,

– Wygodna i bardzo łatwa obsługa rolet i żaluzji. Jednym przyciskiem uruchamiana jest opcja zacienienia lub przyciemnienia pomieszczenia, tworząc komfortowe otoczenie.

– I wiele innych zastosowań, które mogą znaleźć Państwo w przykładach pod pierwszym nagłówkiem, w Internecie lub – do czego zachęcamy – podczas kontaktu z nami , w szczególności przy możliwości wizyty w naszym sklepie stacjonarnym, gdzie przy aromacie pysznej kawy i ekspozycji będziemy mogli szczegółowo przedstawić możliwości systemu.

Nowoczesny budynek przemysłowy lub biurowy

Systemy BMS znajdują również zastosowanie w biurach czy przemyśle. Zdecydowanie wpływają na komfort i bezpieczeństwo pracowników, optymalizację kosztów eksploatacji budynku czy podniesienie standardu na tle konkurencji.

Ze względu na duże możliwości integracji systemu oraz indywidualność inwestycji – zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami. Z miłą chęcią udzielimy konsultacji, przekażemy porady i doradzimy.

Siedziba

ELMITECH
ul. Bohaterów Getta 3A
68-200 Żary
woj. lubuskie, Polska

kontakt

  • Telefon główny:
  • +48 68 444 33 46
  • Zapytania handlowe i współpraca:
  • biuro@elmitech.pl
  • Wiązki elektryczne:
  • jw@elmitech.pl
  • Pomiary elektryczne:
  • kw@elmitech.pl